RAJD MAJOWY UEK 2012 – BESKID WYSPOWY
Trasa nr1 „KARPATY”

PIENINY – GORCE – BESKID WYSPOWY

Nie wiesz jak wykorzystac zbliżający się długi weekend majowy? Mam dla Ciebie bardzo ciekawą propozycję. Wybierz się z nami na 48 Rajd UEK, który gwarantuje niezapomnianą przygodę! Wszystkich lubiących się troszeczkę zmęczyc, a przy tym dobrze bawic zapraszam na trasę nr 1 „KARPATY”. Cała wyprawa będzie trwała od 28.04-03.05.2012r. Naszą górską wędrówkę zaczniemy od Pienin poprzez Gorce, aż dojdziemy do Beskidu Wyspowego, gdzie czeka nas wielki FINAŁ. Zróżnicowanie terenu, urozmaicone masywy skalne, unikalna przyroda i wiele innych atrakcji. To wszystko czeka Cię na przygotowanej przeze mnie trasie. Całośc poprowadzona jest przez ciekawe i rozpoznawalne szczyty jak Okrąglica, Sokolica, Lubań, Kiczora, Turbacz, Kudłoń, Lubogoszcz, jak również te mniej znane takie jak Jaworzyna, Ostra itp. Będziemy przemierzac szlaki odsłonięte z punktami widokowymi, jak i szlaki zalesione pozwalające na wyciszenie i zadumę. Nie zabraknie innych atrakcji jak zamek, kapliczki, kościoły, jaskinie, skałki i coś EXTRA. Jeśli będziecie zainteresowani to za niewielką opłatą 5zł od osoby mogę wieczorową porą zorganizowac obserwację astronomiczną na pobliskim wzniesieniu 600m od bazy noclegowej teleskopem „Synta Dobson 8” (zdjęcia robione tym konkretnym teleskop zamieszczam poniżej). Trasa ta jest na tyle urozmaicona, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Całośc rozłożyłem tak, by po „mocniejszym” dniu był dzień na regenerację sił, dzięki czemu będziemy mogli pozwolic sobie na dłuższy sen (grubszą imprezę) i leżakowanie przy słoneczku (jeżeli pozwoli) na przemierzanych przez nas polanach. Wieczorami nie zabraknie śpiewów przy głębokim dźwięku gitary. Szlaki co jakiś czas przechodzic będą przez wioski, w których jest możliwośc uzupełnienia zapasów, oczywiście jeżeli sklepy będą otwarte (należy brac pod uwage fakt, iż mamy w tym czasie święta narodowe). Cena rajdu to jedyne 99zł (nie posiadający legitymacji upoważniającej do zniżek 130zł). Podejmując się uczestnictwa w rajdzie na danej trasie musisz mieć świadomośc 4 dniowej wędrówki (w dniu pierwszym plecaki zostawimy w bazie noclegowej) z całym bagażem na plecach, więc pakuj się z „głową”. Poniżej przedstawiam zarys każdego dnia.

 

Dzień 1:
KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM – Przeł. Szopka [780m] Okrąglica (Trzy Korony) [982m] – Ostry Wierch [851m] – Góra Zamkowa (Zamek Pieniński) [779m] – Białe Skały [749m] – Ociemny Wierch [724m] – Czyrteż [774m] – Czyrtezik [772m] –
Przeł. Sosnów [665] - Sokolica [747m]
Zawiesy KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM

Dojeżdżamy do Krościenka nad Dunajcem, gdzie odbieram klucze do remizy strażackiej OSP, zostawiamy ciężką artylerię i wyruszamy na podbój najwyższych w tej okolicy szczytów z podręcznym bagażem. Robimy pętlę zahaczając Okrąglicę (Trzy Korony) i Sokolicę z punktami widokowymi, czyli dwa najbardziej charakterystyczne szczyty Pienin. Przy odpowiedniej pogodzie widok na Tatry.
Czas przejścia – 5h

Wieczorem przewidziana obserwacja astronomiczna teleskopem jeżeli grupa będzie tym zainteresowana i niebo nam na to pozwoli (podejście 600m od bazy noclegowej na pobliskie wzniesienie). Termin 28 kwietnia jest stosunkowo ciekawym okresem do obserwacji bo będzie można zobaczyc m. in. Mars, Wenus, Saturn i Księżyc. Zdjęcie robione tym konkretnym teleskopem „Synta Dobson 8”, którym możemy obserwowac nocne niebo nad naszymi głowami poniżej.

 

Dzień 2:
KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM – Marszałek [828m] – Jaworzyna [1050m] – Średni Groń [1225m] – Lubań [1211m] – OCHOTNICA DOLNA – OCHOTNICA GÓRNA – JAMNE – SCHRONISKO STUDENCKIE „GORCZAŃSKA CHATA”

Wyruszamy wczesnym rankiem z Krościenka nad Dunajcem w Gorce. Głównym celem jest zaatakowanie Lubania, gdzie mieści się punkt widokowy na skałkach. Po drodze możliwośc uzupełnienia zapasów przechodząc przez Ochotnicę Dolną. Dojście do GOCHY (schroniska akademickiego zachowanego
w świetnym klimacie). Śpiewogranie i zabawa do białego rana.
Czas przejścia – 8h

Dzień 3:
SCHRONISKO STUDENCKIE „GORCZAŃSKA CHATA” – [1019m] –
Przysłop [1187m] – Jaworzyna Kamienicka (Bulandowa Kapliczka [możliwośc zejścia do Zbójnickiej Jamy]) [1288m] – Kiczora [1282] - Przełęcz Długa – SCHRONISKO PTTK „NA TURBACZU” (wejście na Turbacz [1310m] i zejście do schroniska)

Po odpoczynku dostosowanym do potrzeb po minionej nocy wyruszamy w stronę najwyższego szczytu całej wyprawy – Turbacza. Po podejściu na Przysłop reszta trasy granią z wieloma punktami widokowymi. Po drodze mijamy Bulandową Kapliczkę położoną na najpiękniejszej Gorczańskie polanie i drugim co do wielkości szczycie w tym paśmie górskim Jaworzynie Kamienickiej, jak również Zbójnicką Jamę położoną nieopodal szczytu (możliwośc zetknięcia z nią po 15minutowym zejściu ze szlaku). Leżakowania przy słoneczku (jeżeli pozwoli), piknik lub inne rozrywki w terenie. Po dojściu do Schroniska na Turbaczu mamy 10 minut na dojście na sam szczyt (1310m n.p.m.). Nocleg w wcześniej wymienionym Schronisku, bardzo znanym i przez wielu lubianym (możliwośc zjedzenia ciepłego posiłku). Kolejna zabawunia przy gitarce.
Czas przejścia – 4h

 

Dzień 4:
SCHRONISKO PTTK „NA TURBACZU – Czoło Turbacza [1259m] – Przeł. Borek [1009m] – Kudłoń [1276m]
Kudłoński Baca (skałka) – LUBOMIERZ – Kiczora [901m] – Ostra [780m] – MSZANA DOLNA

Pobudka wczesnym rankiem i wymarsz poprzez Gorce do Beskidu Wyspowego. Główne szczyty to Czoło Turbacza i Kudłoń (skałki w tym Kudłoński Baca). Przejście na niższe partie gór. Możliwośc zwiedzenia kościoła cmentarnego św. Anny i cmentarza w Lubomierzu. Dojście do Mszany Dolnej do schroniska PTSM mieszczącego się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. W związku z tym, że dzień ten jest świętem narodowym sklepy w wiosce mogą być pozamykane. Impreza do białego rana ponieważ następnego dnia będziemy mogli dłużej pospac przed czekającym nas finałem.
Czas przejścia – 8h

 

Dzień 5:
MSZANA DOLNA – Lubogoszcz [968m] – BAZA WYPOCZYNKOWA „LUBOGOSZCZ” (FINAŁ)

Po wybudzeniu z głębokiego snu, skonsumowaniu odpowiedniego śniadanka i uzupełnieniu zapasów niezbędnych przed czekającym nas tego dnia finałem wymarsz na Lubogoszcz. Zejście do „Bazy Wypoczynkowej Lubogoszcz”, gdzie spotkamy się z wszystkimi uczestnikami 48 Rajdu UEK! Czekac na nas będzie obiadokolacja, kiełbaski na ognisko i wszelkiego rodzaju rozrywki od zabaw i konkursów, poprzez imprezę taneczną (wszystko wliczone w cenę rajdu). Nie muszę wspominac (lecz wspomnę), że możemy nie kładąc się spac przywitac wschód słońca…
Czas przejścia – 3,5h

Dzień 6:
W zależności od chęci grupy – leżenie „całodniowe” przy kompleksie lub na pobliskich polanach, gry i zabawy [do dyspozycji boisko do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki (sprzęt na miejscu prócz stroju i obuwia), piłkarzyki ręczne], wędrowanie pobliskimi szlakami i zdobywanie kolejnych szczytów itp.

Jeżeli po finale zbierze się grupka uczestników mająca ochotę zostac w bazie na dłużej, to istnieje taka możliwośc. Wtedy przemyślę temat i może również zostanę - nawet do niedzieli. =oP

WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:

·         apteczka i wszystkie leki, które zażywasz,

·         dokumenty (dowód tożsamości, legitymacja studencka),

·         dodatkowe pieniądze w razie W,

·         odpowiedni ubiór na wyjście w góry na pogodę słoneczną i deszczową (przede wszystkim buty i kurtka przeciwdeszczowa),

·         śpiwór i karimata,

·         własny prowiant przewidziany na wszystkie dni (jest możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w Schronisku na Turbaczu i dokupienia prowiantu bądź zjedzenie posiłku we wioskach, przez które będziemy przechodzic, lecz brac pod uwagę fakt, że mogą być zamknięte w święta narodowe),

·         woda i napoje energetyczne (nie muszę tłumaczyc =oP),

·         własne sztuce i naczynia typu kubek, miseczka itp.,

·         telefony (z ładowarkami).

ISTOTNE WYPOSAŻENIE DODATKOWE:

·         mapy (będę miał swoje ale nigdy nie wiadomo kiedy może się przydac Tobie),

·         aparat fotograficzny,

·         stup tuty (ochraniacze na nogi),

·         kijki trekkingowe,

·         nóż,

·         latarka (najlepiej czołówka).

Zapisy poprzez stronę internetową: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHpvNURPTlNvVUl6RmNZdTVBMWM4X1E6MQ#gid=0
Wpłata pieniędzy w siedzibie PTTKa na UEKu w pawilonie Ustronie w pokoju 511 od 16.04 do 27.04 w godzinach 11:00-15:00 lub u mnie osobiście, łapiąc mnie przykładowo na uczelni (kontakt telefoniczny). Koszt to jedyne 99zł, bez legitymacji upoważniającej do zniżek 130zł. Poniżej przesyłam dane kontaktowe. Pozdrawiam…

Adrian Matelowski                             Tel.: 609 636 835                               E-mail: a.matelowski@gmail.com

Prezentowana reklama trasy nr 1 nie jest ofertą handlową, a umieszczone zdjęcie mają jedynie prezentować piękno polskich gór. Nie gwarantuje znalezienia na trasie identycznych widoków.